Ile DPI na Hummer’a?

Hummer H2.

Ten potwór na zdjęciu to Hummer H2, na którego mam zrobić reklamę. Będzie pokrywała ona całą powierzchnię samochodu. I teraz mam pytanie do tych, którzy mieli doświadczenie przy tworzeniu projektów o podobnych rozmiarach. Bydle ma 5m długości, a nie chcemy (jak narazie) grafiki wektorowej. Jakie DPI dobrać, żeby zdjęcie wyglądało jeszcze całkiem znośnie ? O 300 zapomnijmy. W 150dpi zdjęcie wystarcza na 1/4 tego co chcę pokryć. Z chmurami nie ma problemu, mogę zrobić montaż na dowolną wielkość, ale miasto jest dość charakterystyczne i raczej za dużo powielania nie wchodzi w grę.

Ktoś z was robił billboard używając fot? Jak to wygląda w praktyce? Wiadomo, że do samochodu podchodzi się bliżej niż do plakatu Pepsi wielkości bloku :) Czy jedynym wyjściem jest zrobienie panoramy / rozbicie obiektu na kilka fot?

4 komentarzy do “Ile DPI na Hummer’a?”

 1. Bayer

  heh, zależy czym dysponuje firma drukujaca. jeżęli mają dobry sprzęt do można robić to na kilka sposobów. 300 dpi olej od razu, bilboardowe 30 dpi to stanowczo za mało… zapytaj po prostu wykonawcę. Wydaje mi się że 144 dpi wystarczy. Co do powiększania zdjęc to przy takiej wielkości nadruku pwoiększenie zdjęcia dobrej jakości o 50% nie robi większej różnicy. weź pod uwagę to że im mniejsze dpi tym mniej wyraźne fonty… raz zrobiliśmy projekt … a potem docinaliśmy jeszcze logos i napisy… wyszło o dziwo bosko ;] 2. HUMMER

  Po co malować takie piękne auto, w standardowym kolorze najlepiej wygląda 3. mariusz

  Na pewno wygląda lepiej niż pali ;)
  A ‘malowanie’ było w celu zareklamowania firmy. 4. Sweeper

  Standardem druku wielkoformatowego na folii wylewanej z laminatem UV (na gorąco) jest 720 dpi – mowa o wyklejaniu samochodów. Im lepsza fotka tym lepszy wydruk. W całości tego nikt nie wydrukuje do klejenia, gdyż nie ma takiej metody by nakleić 5 mb wydruku na sucho i w dodatku przez wszystkie wytłoczenia, klamki i szyby. Całość projektu i tak należy podzielić na bryty (kawałki) np. po 135 cm z zakładkami po min. 2 cm – tzn. jeżeli pierwsza bryta od lewej(patrząc od tyłu samochodu) ma 135 to następna zachodzi na nią 2 cm i tak do początku auta …
  Co do projektu to przgotować go oczywiście w Photoshop’ie! Fotki wygenerować oczywiście w formacie tif gdyż jest bezstratny. Rozdzielczość foty w zależności od jakości – dobry jpg nie jest zły! Można drukować jpg-i nawet 84 dpi ale tzw “żylety”.
  Napisy i logosy zalecam nakleić po oklejeniu auta gdyż drukowane z fotką mogą ulec zniekształceniom ze względu na przetłoczki auta.
  pozdrawiam
  SweeperZostaw komentarz

Trackback: http://blog.9gods.com/2006/10/24/ile-dpi-na-hummera/trackback/