Sigur Ros: elegant, enigmatic sound

Sigur Ros dwie płyty temu był całkiem nieznaną kapelą, teraz stał się islandzkim dobrem narodowym zaraz po Bjork. Dawno temu w Irlandii, w jednej z kafejek internetowych zobaczyłem ten klip i momentalnie kochałem tę muzykę. Jakiś czas później w Galway miał odbyć się koncert, ale niestety został odwołany. Jednak w końcu udało mi się zobaczyć kapelę w Edynbugu. Największe wrażenie robił ostatni kawałek: Poplagid, który członkowie zespołu wykonywali za kurtyną, na której było widać ich cienie i różne obrazy. Włosy stawały dęba, ciarki przechodziły po plecach. Ten klip ma niestety nie najlepszą jakość i warto jednak znać utwór wcześniej, żeby poczuć to coś.

Na oficjalnej stronie jest trochę mp3 w dobrej jakości, dla tych co chcieliby posłuchać więcej. Trzy ostatnie płyty są nieziemskie, jednak polecam zacząć od “Agætis Byrjun“.
Na You Tube jest film (w 3 cześciach) o detalach powstawania ostatniej płyty: “Takk“. Polecam, chociaż angielski z islandzkim ackentem może nie być najłatwiejszy :)

ps. Jestem teraz na 10 dni w Polsce i nie mam tu Photoshopa, dlatego grafiki nie będzie, aż wrócę. Próbowałem wykorzystać Painta, ale się poddałem, praca w nim to jak jeżdżenie rowerem bez łańcucha: można, ale po co ?

1 komentarz do “Sigur Ros: elegant, enigmatic sound”

  1. Aga

    Witam :) Widzę, że w komercyjnym świecie bezładu i debilizmu są jeszcze ludzie słuchający dobrej muzyki :) Ja też bardzo lubię ten zespół. Mam ich płyty i bardzo się z tego cieszę. :) Polecam Ci polską strone grupy na której zamieszczona jest uliczna sesja chłopaków. :) Nie pamiętam adresu, ale poszukaj sobie przez interię i pierwszy adres który się wyświetli to ten właściwy :)
    PozdrawiamZostaw komentarz

Trackback: http://blog.9gods.com/2007/01/15/sigur-ros-elegant-enigmatic-sound/trackback/