XIII Mistrzostwa Świata w Kendo

13 Mistrzostwa Świata w Kendo

Dopiero teraz zobaczyłem filmiki z 13. Mistrzostw Świata w Kendo i jestem maksymalnie zaskoczony, że wygrała Korea Podłudniowa! Korea od zawsze deptała japończykom po piętach, w sumie przy każdych mistrzostwach można było spokojnie założyć, że Japonia zdobędzie 1 miejsce, Korea drugie, a trzecie drużyna, która ma najwięcej zawodoników z Azji (hehe, np. Brazylia ;). Tym razem jednak Korei udało się pobić Japonię, a ta druga zdobyła dopiero 3 miejsce, przegrywając z USA! Dla tych, którzy mało wiedzą o Kendo dodam, że to tak jakby nagle ogłoszono, że Microsoft sprzedał mniej systemów w tym roku niż Apple :)

W Korei Kendo nazywa się Kumdo i jest jeszcze kilka pomniejszych różnic. Koreańczycy mają historyczną niechęć do Japonii i ta wygrana znaczy dla nich coś więcej niż tylko ukoronowanie wieloletniej rywalizacji za 1 miejscem. W klasyfikacji indywidualnej Japończycy ciągle jeszcze wygrywają. Reprezentacja Polski zajęła 9 miejsce.

Ten filmk też jest niemałym szokiem. Shinai jednego z zawodników pękł po pchnięciu tsuki! Wszystko mnie boli od patrzenia na to :) Ogólnie jak oglądam filmi z tych mistrzostw to jakieś trochę to Kendo ostatnimi czasy za agresywne. Sport i chęć wygrywania chyba biorą górę na starym, dobrym duchem Kendo.

Zdjęcia z Simulacre.org

4 komentarzy do “XIII Mistrzostwa Świata w Kendo”

 1. mariusz

  MuKul,
  Nie ma kamer, sędziowie zawsze mają za sobą wieloletnie doświadczenie jako zawodnicy.

  Rek,
  Oczywiście, że nie mają się głaskać..
  Trenowałeś Kendo ? 2. Panikkk

  ciekawostka http://www.youtube.com/watch?v=_ST1wRzfgmI 3. mariusz

  MuKul, po to jest 3 sędziów, żeby nie było pomyłek :)

  Panikkk, widziałem to już wcześniej, ciekawe, aczkolwiek niczego nie dowodzi :) 4. Brotha

  Tak nieco od tematu odejdę. To, że ta strona jest fajna to było oczywiste i wspominałem Ci to już, ale teraz jeszcze dodam, że jest naprawdę interesująca! i na czasie. Właśnie łapię się na tym, że wertuje tutaj strony w poszukiwaniu starych wpisów i zawsze znajdę coś, co mnie akurat zainteresuje!

  Nie mówiłem Ci jeszcze, ale szukałem tutaj w Poznaniu sekcji kendo. Jest takowa i chciałem się do niej zapisać. Niestety koliduje mi to ze studiami! Muszę w końcu robić coś innego od siedzenia za biurkiem, bo podbiegnięcie do autobusu 100 metrów opłacane jest prawie atakiem serca, a najmniej hiperwentylacją.Zostaw komentarz

Trackback: https://blog.9gods.com/2007/02/04/xiii-mistrzostwa-swiata-w-kendo/trackback/